Kategori: Klass 8D (Sida 1 av 10)

8NO3 + 6, (Christinas)

LPP el och energi 1

Prov fredag 4/5

på anteckningar, häftet ”El”, sid. 236-245, 255-264 (ev. avfotat)

Mvh

Christina

Öppet hus imorgon onsdag

Alla föräldrar samlas klockan 16:30 vid skolans utescen där skolans rektor Micael Pettersson hälsar alla välkomna.

Eleverna ska gå direkt till klassrummen för att kunna börja lektion 16:40.

  • NO-grupp 1: C205 teknik
  • NO-grupp 2: C215 SO
  • NO-grupp 3: C228 textilslöjd, elever som har träslöjd träffas på basketplanen
  • NO-grupp 4: C214 svenska och bild
  • NO-grupp 5: C205 teknik
  • NO-grupp 6: C230 textilslöjd, elever som har träslöjd träffas på basketplanen

Schema för kvällen finns uppsatt på anslagstavlan vån 2 och i entrén.

Matteprov år 8 gr 1-6, fredag v 15 (13 april)

Provet omfattar hela kapitel 5 Procent grön/röd kurs, tidigare utdelad häfte ”mönster” och kap 4 Röd kurs Samband. Även tidigare kunskaper från kap 1-4 kommer att prövas t ex problemlösningsuppgifter algebra/procent.

länktips: Matteboken.se

Lycka till önskar

Lena, Magnus och Arvid

Svenska med Mia

Här kommer planering och bedömningsanvisningar för arbetsområdet MinoritetsspråkSamerVittula

Vt2018 år8 MinoritetsspråkSamerVittulaminoritetsspråk

Matris för bedömning av debattartikeln finns i Fixa Texten 2 (Klassrummet)

Nedan finns länkar till filmerna;

Samernas Värld

http://03malarhojdensskola.se/wp-admin/post.php?post=6779&action=edi

Sapmi Sisters del 3 och 4

 

Veckans viktiga 13-15

v.13

Tisdag

  • Franska (Leila): presentation artist

Onsdag

  • Schemabrytande dag, alla börjar 9.00 – Josefinas grupp: C228; Sandras grupp: C206

Torsdag

  • Matte (Lenas grupp): diagnos procent
  • Engelska: Skriva klart argumenterande text

V.14

  • Påsklov

V.15

Måndag

  • Matte (Magnus grupp): diagnos procent

Onsdag

  • Börja so-bedömning

Torsdag

  • Avsluta so-bedömning

Fredag

  • Matteprov

Övrigt

Prao v.16-17

Öppet hus onsdag 18/4

 

 

Veckans viktiga v. 12-13

Torsdag

  • Ma (Magnus): repetition 17-18
  • So: Namngeografi prov
  • Ma (Lena): repetera samband och algebra

Fredag

  • Sv: bok till s.178
  • Spanska (Mia): Frukter och grönsaker glosor

v.13

Måndag

  • Ma (Arvid): Matteboken s.181

Tisdag

  • Franska (Leila): Presentationer artist
  • Spanska (Josefina): börja med muntliga redovisningar

Onsdag

  • Schemabryt: Faddra årskurs 6, 09.00-14.00, samma grupper som vid Lucia, mer information sätts upp på tavlan i korridoren

Torsdag

  • Vanlig skoldag för alla

Fredag

  • Långfredag: Ledig

SO-planering 8A, 8B och 8D

Vi har nu kommit en bit in på terminen och  snart är det dags för PRAO men innan dess ska vi hinna med en hel del. Planeringen som gäller fram till dess hittar du här (planering Norden). Resterande terminsplanering i SO hittar du här (Terminsplanering SO).

Under det här momentet kommer vi att se mycket film. Om du missar en lektion eller vill repetera kan du titta själv genom att logga in på SLI där alla filmer finns.

Filmen om Norden

Filmen om Rasismens historia: Sverige och Samerna

Filmen om Gruvan

Vår samiska kamp: Rätten till jorden

Filmen om Välfärd

Filmen om Arbetsmarknaden/Arbetsmiljö

Det kan tillkomma fler filmer men de här är de vi kommer att utgå ifrån.

Till namngeografibedömningen (Nord- och Sydamerika) på torsdag vecka 12 ska ni kunna alla länder och dess huvudstäder. Dessutom ska ni från de olika kartorna kunna följande:
Nordamerika
Atlanten
Mexikanska Golfen
Stilla Havet
Berings Sund
Hudson Bay
Lake Superior
Lake Michigan
Mississippi
Klippiga Bergen
Appalacherna
Denali (Mt McKinley)
Californiahalvön
Grönland
Alaska
Sydamerika
Amazonfloden
Titicacasjön
Anderna
Aconcagua
Eldslandet
Falklandsöarna
Cuzco (Machu Pichu)
Kap Horn
Mellanamerika
Allt

Veckans viktiga V.11-12

V.11

Fredag

  • Spanska (Mias grupp): Muntlig redovisning
  • Svenska: Intervjua någon som växte upp på 60-talet och vi ska läsa till sid. 123
  • Ma (Arvids grupp): TIMSS-prov, start kl 9

V.12

Måndag

  • Spanska (Josefinas grupp): Dagboksanteckning ska vara klar

Onsdag

  • Franska (Helenas grupp): Glosor, argument

Torsdag

  • So: Namngeografi-prov
  • Ma (Lenas grupp): Repetera algebra

Fredag

  • NO (Arvids grupp): NO-prov på ljus och ljud

 

Övrigt 

Öppet hus 18/4, kl. 16.30-19 (Föräldrar välkomna, inbjudan kommer. Ni behöver inte fråga era barn xD)

Om PRAO överlappar tiden så kan man komma senare (men man måste meddela mentor), eventuellt be om att få gå tidigare från sin PRAO.

Argumentative texts

Hej!

PPP:n om hur man skriver argumenterande text hittar du här: Argumentative texts

/Sofia

Veckans viktiga V.10-11

 

Torsdag

  • SO: De som inte gjort so-provet innan lovet gör provet kl. 15-16 i C120

Fredag

  • No (Magnus grupp): sid. 138-161
  • Svenska: Till kap. 5

V.11

Tisdag

  • Schemabryt: Riksdagsbesök, separat inlägg, matsäck medtags

Onsdag

  • Franska (Leilas grupp): Fraser sid. 16
  • Matte (Arvids grupp 2): TIMSS test – start 9.00
  • Spanska (Josefinas grupp): Bakläxa
  • NO (Christinas grupper): Ljusprov

Fredag

  • Matte och NO (Arvids grupp 5): TIMSS – start 9.00
  • Spanska (Mias grupp): Presentationer

Sida 1 av 10

Driven av WordPress & Tema av Anders Norén